24 Ocak 2011 Pazartesi

Dersini Almış da Ediyor Ezber…

2010 benim için güzel bir yıldı, verimliydi, yapmak istediklerimin çoğunu yaptım. Yapamadıklarım için de dersimi almış olmanın verdiği netlikle hedefte / planda / atılacak adımlarda ne gibi değişiklikler olması gerektiğini düşündüm, tasarladım.

Bugün sizlerle pek çoğumuzu bişeyler yapmaktan alıkoyan, bir problem olarak gördüğümüz ve aslında kendimizi geliştirmek için önemli bir dönemeç olabilecek bu “derslerden” bazılarını paylaşmak istiyorum:

1. İç Sesinize Güvenin

Hani bir konuda karar vermeniz, bir şey yapmanız, bir şey söylemeniz gereken hallerde “içinizden bir ses” yap / yapma / git / söyle / … der de siz onun tam tersini yaparsınız. Ve de yanlış yaparsınız. Eminim size de olmuştur, sınavda “a” seçeneğini seçersiniz, sonra soruya tekrar dönüp “b” yi işaretlersiniz. Oysa ki doğru cevap “a”dır.. Hayatta da böyle oluyor, biz içimizden geçeni duymazdan gelip, gidip başka bir şey yapıyoruz ve de sonunda üzülüyoruz. Zaman ya da para kaybediyor, mutsuz oluyor, kızıyoruz. Elbetteki araştıralım, alternatifleri değerlendirelim, bunların yanında da iç sesimize güvenelim. Bişeyler içinize sinmiyor, sizi huzursuz ediyorsa mutlaka içinize dönüp bakın derim..

2. Yardımseverliğiniz Zayıflığınız Haline Gelmesin

Bazen sırf birine yardım olsun diye yaptığınız bişeyin, bir süre sonra “göreviniz” haline geldiği oluyor mu? Özellikle iş hayatında sık rastlanılan bir durumdur bu. Bakarsınız ki sizinle hiç alakası olmayan bir iş, sizden beklenen ve yapmadığınızda da eleştirildiğiniz bir durum haline gelmiş. Ya da aile içindeki bazı görevlerde, arkadaşlarınızla bazı paylaşımlarda da buna benzer hallerle karşılaşabilirsiniz. Sizden beklenenleri, yapabileceklerinizi, yapamayacaklarınızı iyice belirleyin, sınırlarınızı çizin. Tabii ki istisnai durumlar yaşanabilir, bazı nedenlerle bilmediğimiz ya da istemediğimiz şeyleri yapmak zorunda kalabiliriz. Genel kuralı koymak sizin elinizde ve sorumluluğunuzda, yoksa başkalarının kurallarına uymak durumunda kalırsınız.

3. Fişi Ne Zaman Çekeceğinizi Bilin

Zamanlama hayatımızın en hayati konularından.. Ne zaman duracağınızı bilmek, ne zaman başlayacağınızı bilmek kadar önemlidir. Bakın en çok;

* Ne zaman yardım önermeyi bırakacağımız,

* Ne zaman ilişkimizi bitireceğimiz,

* Ne zaman işimizden ayrılacağımız,

* Ne zaman “hayır” diyeceğimiz,

* Ne zaman insanlara sorumluluklarını teslim edeceğimiz

konularının zamanlamasında sıkıntı çekiyoruz. En uygun ya da en gerekli an’ı çeşitli nedenlerle ya da bahanelerle geciktiriyor sonra da daha çok acı çekip üzülüyoruz. Doğruyu yapmak adına kendinizi geciktirmeyin, ne zaman fişi çekeceğinizi bilin.

4. Dersini Almış da Ediyor Ezber

Hep diyorum ya, olmayana “başarısızlık” diye değil de “ders” diye bakınca hem insan kendini paralayıp yerden yere vurmuyor; hem de daha net bakıp daha güzel anlıyor / görüyor olup biteni. Velhasıl aslında gerçekleştiremediklerimiz bir “hediye” aslında.. Yeter ki “bu da ne?” değil, “bunu nasıl kullanabilirim?” diye bakın.. Başaramadığınız şey sizin kim olduğunuzu / olmadığınızı göstermez; gelecekte daha iyi seçimler yapmak, daha güzel kararlar verebilmek için kullanabileceğiniz bir derstir…

Hadi siz de kendi derslerinizi ekleyin bunlara, öğrendiklerimizi paylaşarak çoğalalım…

Sevgimle kucaklarım :)

“Yaptığımız hatalar hayatımızın hayati parçalarını, hatta bazen hayatımızın en iyi parçalarını oluşturur.” Ellen Goodman

PS 1: Bu aralar biraz heyecanlı, biraz meraklıyım; yüreğimde pır pır kelebekler uçuşmakta… İnsanlık için küçük ama benim için büyük bir adım atmak üzereyim, onun tatlı telaşı var… Beni izlemeye devam edin, pek yakında sinemamızda… :)

PS 2: Sizlere bir de hediyem var: 4 hafta sürecek bir e-kurs.. 2011 hedeflerinizi gerçekleştirirken izleyeceğiniz bir yol haritası… Kursumuz Çin Yeni Yılının başlangıcı olan 3 Şubat Perşembe günü başlıyor. Her hafta Perşembe günü (3, 10, 17, 24 Şubat) konular ve o haftaya yönelik ödevleriniz mail yoluyla sizlere ulaşacak. Kursu takip etme süreci çok kolay; konular geldikçe kendiniz için notlar alabilir, yüksek sesle okuyabilir ya da resimler çizerek imgeleme yapabilirsiniz. Bu ÜCRETSİZ kursa katılmak istiyorsanız lütfen ncigdematabey@gmail.com adresine mesaj gönderin.

Hiç yorum yok: