28 Aralık 2010 Salı

Zaman Değil Sevgilim Geçip Giden Habersiz…

Bitti bitiyor derken 2010’un da sonuna geliyoruz. Değişik umutlarla, hayallerle başladık, hedeflerimiz planlarımız vardı. Mesela ben 2010 listeme şunları yazmıştım:

•Z Point eğitimi
•Reiki eğitmenliği
•Bir grup çalışması
•Haftasonlarının daha verimli kullanılması
•Arkadaşlarımla düzenli görüşmeler
•Ayda 3 kitap okuma
Z Point eğitimimi tamamlayıp Türkiye’nin ilk sertifikalı Z Point koçu olduğumu ve Reiki Master / Teacher olduğumu söylemiş miydim? Bunların dışında bir de İsim Koçluğu geldi ki, bu listede yoktu.. Bir grup çalışması yapmayı çok arzu ediyordum ama konusunu, zamanını, formatını hiç bilmiyordum. Mutluluk Projesi kitabını okuduktan sonra bununla ilgili bir grup çalışması yapma fikri oluşuverdi. Haftasonlarımı daha düzenli ve verimli kullanıyorum, hem bişeyler yapmak, hem de dinlenmek adına.. Üniversiteden arkadaşlarımla düzenli buluşmayı sağlamak için “altın günü” yapıyoruz :) Bazı aylar 1 ya da 2′ye düşmekle beraber tatillerde artırarak belli sayıda kitap okuma hedefime de ulaştım..

Peki siz listenizdekilerin kaçını gerçekleştirdiniz, neler kaldı yapamadığınız, hangilerinin olmayacağına kanaat getirdiniz bir bakalım:

•Sağlığınız nasıl, sigarayı bıraktınız mı, ya vermek istediğiniz kilolar duruyorlar mı hala yerlerinde?
•Eşinize / sevgilinize, çocuklarınıza, arkadaşlarınıza daha çok vakit ayırıp onlarla kaliteli zaman geçirebildiniz mi?
•İstediğiniz kitapları okuyabildiniz mi, yoksa hala kapakları açılmayı mı bekliyor?
•Patronunuzla daha iyi anlaşıyor, elemanlarınıza söz geçiriyor musunuz?
•Borçlarınızı ödediniz, hatta bir kenara para koymaya başladınız mı?
•Evinizi istediğiniz gibi lila rengine boyadınız mı bu yaz, yoksa seneye mi kaldı?
•Kararlarınızı uyguladınız mı yarıda mı bıraktınız?
•Ve en önemlisi kendinizi yapamadıklarınız, bitiremedikleriniz, başaramadıklarınız yüzünden hırpalıyor musunuz, yoksa dersini almanın olgunluğu ve güveniyle yola devam mı ediyorsunuz?
Bunların arasından 2011’e kalanlar olabilir ve eminim 2011 için koyduğunuz yepyeni hedefleriniz vardır. Hedeflerinizi gerçekleştirmek, hayatınızda bişeyleri değiştirmek ve dönüştürmek adına faydalı olacağına inandığım bir yol haritası paylaşmak istiyorum:

1. 2010’daki en büyük 3 başarınızı belirleyin. 2010’un sizin için zor bir yıl olduğunu bile düşünseniz eminim kendinizle gurur duymanızı sağlayacak başarılı bişeyler mutlaka vardır.

2. Herbir başarınızdan ne öğrendiğinizi analiz edin. Bu başarıların size kattıkları ve öğrettikleri ne oldu?

3. 2010’daki en büyük hayalkırıklığınızı tespit edin. Hangi konuda sükut-u hayale uğradınız, bir inceleyin.

4. Her hayalkırıklığından ya da ulaşılmayan
sonuçtan ne öğrendiğinize bakın şimdi de.. Hepimizin kendimizce başarısızlıkları var… Burada önemli olan bunun nedenlerini analiz edip, neleri daha farklı yapabileceğinizi düşünüp, bunlardan gelecekte nasıl kaçınabileceğinizi bulmaktır. Yani başarısızlığa değil, aldığınız derse odaklanın.

5. Kendinize nasıl sınırlar çizdiğinize, kendinizi nasıl engellediğinize ve hatta durdurduğunuza bakmak ister misiniz? İnanın bu çok önemli. Ve inanın sizi en çok engelleyip, sınırlar koyan yine sizsiniz..

6. Bütün bu bilgileri gözden geçirin; bu sorularla daha önce farketmediğiniz neler öğrendiniz? Bu sadece kendinizi daha iyi tanımak için değil, aynı zamanda 2011’de hayatınızda fark yaratabilmek için de gerekli.

7. Ve geldik en önemli adıma: Bu edindiğiniz bilgileri 2011 için kullanın. Eylem planınızı, zaman çizelgenizi yapın ve daha iyi bir siz yaratın!

* Hedefinizi açık ve net bir şekilde tanımlayın.

* Neden bu hedefe ulaşmak istediğinizi yazın: Kendinizi mutlu mu hissedeceksiniz, terfi etmeniz için bu eğitimi almanız mı gerekiyor, sağlıklı mı olacaksınız..?

* Hedefinizin ölçülebilir olmasına dikkat edin: 1. dönem 5 dersten geçmek, 7 kilo vermek, haftada bir sinemaya gitmek, ayda 2 kitap okumak gibi..

* Hedefinize ne zaman ulaşacağınızı belirleyin: Bahar geldiğinde demeyin 1 Nisan 2011 deyin, yıl bitmeden yerine 30 Kasım diyebilirsiniz.

* Hedef cümlenizi ZATEN buna sahipmişcesine yazın: 1 Nisan 2011’de 55 kilo olduğum için çok mutluyum..

* Hedefe varmak içim yapmanız gerekenleri planlayın, gerekli hallerde planınızda değişiklik yapacak esnekliğe sahip olun.

* Hedefinizle ilgili yazabilir, kestiğiniz resimlerle yaratıcı imgeleme yapabilir ya da meditasyon çalışması yapabilirsiniz. Hissedin, görün, işitin!…

* Kendinize söz verin.. Bu sizin hayatınız, sizin hedefiniz ve bunu kendiniz için yapıyorsunuz.

* Hedefe ulaştığınızda bunu kutlayın..

Olmak istediğiniz kişi olmanız için, istediğiniz hayatı yaşamanız için bugüne kadar yapmadığınız bişeyler yapmanız gerekiyor. Hazır mısınız? Ee hadi o zaman.. Takvimler faydalıdır ama aslolan ŞİMDİ’dir. O yüzden BUGÜN BAŞLAyın.. Hazırlıklarınızı yapın, yol haritanızı çizin, size gerekli olacak donanımı hazırlamaya başlayın… SİZ İSTEDİĞİNİZ VAKİT, EVREN DE BÜTÜN İMKANLARINI SİZİN İÇİN SEFERBER EDECEKTİR.

Hayatınızda olan olmayan şeyler için kendinizi ve başkalarını suçlamaktan vazgeçin; SORUMLULUĞUNUZU ALIN, GÜCÜNÜZÜN FARKINA VARIN ve imkansız gibi görünen şeyleri YAPABİLECEĞİNİZİ BİLİN.

HAREKETE GEÇ
me zamanı, HAYATTAN KEYİF ALmak sizin de hakkınız.

Yeni yıl hepimize mutlu, uğurlu ve hayırlı OLsun… Sağlık olsun, başarı olsun, bolluk bereket olsun, huzur ve keyif dolsun, aşk olsun, e daha ne olsun…

Sevgimle kucaklarım…

3 yorum:

Ful yaprakları dedi ki...

çok güzel bir sene diliyorum,
sağlıla, mutlulukla,

sevgiler.

Eya dedi ki...

Zaten ara ara blogunuza ugrayip keyifle okuyordum yazilarinizi....son yaziyi okudum, okudum ve tekrar tekrar okudum...cünkü bu hedefleri koymaya...güclenmeye coook ihtiycim var. Nereden nasil baylayacagimi bilmiyorum. Gecmiste sadece düsünce gücüyle 1,5 ayda 8 kilo verdim.Ben bile bilmiyorum nasil gerceklesti bu...ya da topugumdaki bir rahatsizligi düsünce gücüyle yendim. Ama her defasinda düsüyorum...ve kalkamiyorum. Simdi yine yerdeyim, 2010´un sonunda yerdeydim,2011 de kalkmak istiyorum...sevgiler


zehra

Cheetos dedi ki...

Sevgili Ful Yaprakları, sana da çok mutlu bir sene OLsun..

Sevgili Zehra, 2011'de kalkmak istiyorum demişsin, istersen kalkabilirsin demek istiyorum ben de.. Yalnız şu "her defasında düşüyorum" dediğin döngülerini artık bırak gitsinler, döngüsüz hayat inan daha rahat!..

sevgilerimle..