12 Ocak 2009 Pazartesi

Her Pazartesi 1 Adım - 2; Bu Televizyon Niye Açık?

“Her Pazartesi 1 Adım”ın 2. haftasındayız.. Hayatlarımızda bir fark yaratmak adına bu hafta hemen herkesin yaptığı bir eylemi gözden geçireceğiz; televizyon seyretmeyi..

Araştırmalar ortalama bir kişinin haftada 20 saatten fazla televizyon seyrettiğini gösteriyor, yani nerdeyse 1 gün.. Hem zaman yetmiyor ya da zaman yok deyip hem de haftanın 1 gününü tv seyretmeye ayırmak sizce de yaman bir çelişki değil mi?

Televizyon seyretmek konusunda çok titiz ve seçici davranan, sadece belli günlerde haberler, belgeseller, diziler, müzik programları gibi belli tür programları seyredenler yahut da hiç televizyon seyretmeyenler var.. Bunun yanısıra akşam işten gelir gelmez televizyon açıp yatana kadar seyredenler de.. Bu kişiler için tv seyretmek çalışma ve uyku dışındaki en uzun süreli eylem.. Öyle ki bu eylem kişisel ve sosyal etkinliklerde azalmaya yol açabiliyor, gittikçe daha uzun zaman alıyor ve hatta tv seyrederken bir engel çıkarsa (elektrik kesilmesi ya da misafir gelmesi gibi) insanlar aşırı tepki gösterip sinirlenebiliyor..

Madem kendimizin ve başkalarının hayatında bir fark yaratmak için yola çıktık, gelin bu hafta tv izleme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Çok basit bir hesaplama yapın: Bir kağıda kocaman bir T çizin (ee serde ne de olsa muhasebecilik var :)), T’nin bir yanına haftanın 7 günü neleri seyretmek için kaçar saat harcadığınızı yazın. Diğer yanına da zaman yok deyip yapamadığınız aktiviteleri (kitap okumak, arkadaş-aile ziyaretleri, hafta için zaman olmadığı için haftasonuna yığılan işler) ve bunların ortalama ne kadar süreceğini yazın. Şimdi 2 tarafı da toplayın ve karşılaştırın. Hangisi daha çok? Televizyona ayrılan zamandan öbür yana ne kadarı aktarılabilir?

Eğer tv konusunda disiplinli ve seçiciyseniz ne güzel, ama eğer bir görevmişcesine ve sorgulamadan / seçmeden tv seyrediyorsanız artık bu konuya bi çekidüzen vermeye ne dersiniz? Kendinizi tv karşısında bulduğunuz anlarda lütfen şu soruyu sorun kendinize: Bu televizyon niye açık???

7 yorum:

Basak dedi ki...

TV günümüzün en çok zaman çalan unsuru. Internet'i henüz bu kategoriye koymuyorum, çünkü henüz TV kadar çok erişimcisi yok. Her konuda olduğu gibi burada da dengeyi tutturmak önemli. Ben TV ile hesabımı göreli bayağı zaman oldu. Hiç Tv seyretmiyor değilim. Sadece bayıldığım yerli belgesel kanalı "İz" ve diğer belgesel kanallarını ve de seçtiğim filmleri izliyorum. Bunların da sürekliliği yok. Yani eve gelir gelmez TV açanlardan değilim, hatta çoğu zaman açılmaz bile. Onun yerine müzik dinleriz. müzik dinlemek yapmak istediğini diğer işlere engel de olmaz. Güzel sohbet, okuma, çalışma ortamı da yaratır hem. Eşimle de anlaştık, çünkü o TV'ye takılmaya daha meyilli ama kendisi de zamanını harcadığını farkedince özellikle hafta içleri bu işi sınırlamaya karar verdi.

Brajeshwari dedi ki...

Ben bu kısımdan geçtim.Hiç tv izlemiyorum.Gazete almıyorum. Bazen İnternetten okuyorum gazeteleri..Uzaylı gibi kalıyorum bazen..

teko dedi ki...

Hemen bir T çizdim Çiğdemcim ,aaa sonuç süper ,televizyon tarafı sıfır :))
bende geçtim o zaman bu kısmı Burcu gibi :)) yaşasınnn

Cheetos dedi ki...

valla süpersiniz arkadaşlar..
Başakcım ben de "İz"deki belgeselleri seviyor ve izliyorum, bayağı güzel oluyorlar..

ee arkadaşlar fark yaratalım dedim ama sizler zaten yaratmışsınız farkınızı, ne yazacağımı şaşırdım :))))

sevgimle kucakladım sizleri..

Basak dedi ki...

Lütfen devam et sen. Ben de bu yollardan önceden geçenleri ayna yapmıştım kendime, faydasını gördüm. seni de ayna yapacak insanlar olacaktır.

Brajeshwari dedi ki...

Olur mu be..Tv'i kapamak kolay..
İç seslerimiz, korkularımız, düzensizliklerimiz, alışkanlıklarımız oralardan sor bize bir de :)

bekliyoruz Çigdemcimmm...

Cheetos dedi ki...

hıımmm.. konuları biraz ağırlaştırmak lazım demek Burcucum.. mesela senin için güzel bir konum var, pek yakında.. :)