9 Nisan 2008 Çarşamba

İyi Olma Hali..

Geçici işitme kaybı yaşayan arkadaşım doktor dönüşü ne kadar süreyle ilaç kullanacağını anlatıyorken ona “son günlerde neyi duymak istemiyorsun?” diye sordum.. Şaşkın bir ifadeyle yüzüme baktı, devam ettim: “Dinlemeyi reddettiğin kimse var mı yahut da inatla işitmekten kaçtığın nedir?” Bu sefer yüzüne bir gülümseme yerleşti: “Annemi” dedi, “onu dinlemiyorum, ayrıca iç sesimi dinlememek konusunda da oldukça başarılıyım :)”...
Bundan sonra aramızda hastalıkların zihinsel sebepleri üzerine bir konuşma geçti.. Bedenimizdeki hastalıkları aslında düşüncelerimizle nasıl da yarattığımızı konuştuk.
Mesela içimize atıp kimseyle paylaşmadığımız veya bastırdığımız / yuttuğumuz duygular, yeni şeylere karşı korkularımız gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarına yol açıyor. Uzun süren kızgınlıklar, nefretler, öfkeler zamanla kansere dönüşüyor. Bu nedenle duyguları paylaşmak, konuşmak, insanları affetmek mükemmel birer ilaçtır düşüncesindeyim..
Dişetleriniz kanıyorsa verdiğiniz kararlardan memnun değil ya da sürekli dişlerinizden şikayet ediyorsunuz karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Kararsız kalmak endişe içinde olmayı getirir, karar vermekse gerekirse vazgeçmeyi / kaybetmeyi bilmektir. Verdiğimiz kararları sürdürüp tamamlamak, doğru bir karar verdiğimize bilerek güvenle beklemek önemlidir.
Evrenin bizim için en uygun çözüm getireceğine inanmak, sorunları büyütmeden kendi çözümlerimizi bulmak yolunda eylemde bulunmak önemlidir. “Zavallı minik ayak parmaklarım”ı hatırlıyor musunuz? Küçük ayrıntılara öyle dalmış ve kendiliğinden çözülebileceklerine gözlerimi öyle kaptmıştım ki, ayak parmaklarım günlerce ağrımıştı..
Ruh, beden ve zihin üçgeninde “iyi ve dengede olmak” için;
*Yaşamımızda herşeyin yolunda gittiğine, ihtiyaç duyduğumuz herşeyin bize geleceğine inanıp güvenmek,
*kendimizi olduğumuz gibi sevmek, kabul etmek ve onaylamak,
*olayları ve insanları olduğu gibi kabul etmek,
*geçmişten kurtulup diğer insanları ve kendimizi affetmek,
*enerjimizi hep üst seviyelerde tutmak,
*çözümler üretip karar verip eylem planımızı yapmak, gerektiği hallerde planımızı değiştirmek,
*ve de duygularımızı paylaşmak, kendimizi ifade etmek ve gerekirse bunun için yardım istemek
bilgelik, akıllılık ve terapidir; kendimize verdiğimiz değerdir diye düşünüyorum....
Her AN’da iyi ve dengede OLalım.. :)

Hiç yorum yok: