19 Kasım 2007 Pazartesi

X'i Bulun..

Çözümsüzlükten kıvrandığımız, günler geceler boyunca neyi nasıl yapacağımızı düşündüğümüz, bir çıkış yolu bulamayıp bunalıma girdiğimiz olmuştur hepimizin, benim çok oldu, hala da oluyor.. İş arkadaşımızla geçinemeyiz ama o işyerine gitmek zorundayızdır, her sabah ayaklarımız geri geri gider. Annemize küseriz, bi yandan da onu üzdüğümüz için biz de üzülürüz. En yakın arkadaşımıza kırılırız ama söyleyemeyip ona soğuk davranır öte yandan da ona kırgın olduğumuzu anlamadığı için bi daha kızarız. Sonra da arpacı kumrusu gibi nasıl düzelecek bu ilişkiler der dururuz.

Ya da bazen önümüzde birden çok yol olur, hangisinden gideceğimizi bilemeyiz; seçenekler artar karar veremeyiz; aynı gün 3 değişik aktiviteye davet alırız ama başka yere gitmek isteriz.. Gönlümüzdekini açık ve net bi şekilde karşı tarafa bildirmediğimiz için istemediğimiz bi yere gider, istemediğimiz bi aktivitede bulunur sonra da sıkılır, daralır ve de kendimize kızarız.

Aslında çözüm, X’i bulun sorusundaki kadar basit, X burada: Sağlıklı ve etkili bir iletişim, kendimizi açıkça ifade etmek, isteklerimizi ve istemediklerimizi net bir şekilde söylemek en kolay ama yapmakta en zorlandığımız şey. Karşımızdaki kırılır mı darılır mı, benim hakkımda ne düşünür, ya bi daha benimle konuşmazsa, niye beni anlamıyor diye düşünürken bi bakarız ilişkiler iyice karman çorman olmuş..

Etkili iletişim derken konuşmaktan bahsediyorum elbette ama sağlıklı ve yapıcı bir konuşmadan. Karşıdakini suçlamadan, içinde bulunulan durumu en açık şekilde tarif ederek, hislerimizi ve ne yapılmasını istediğimizi en açık şekilde ortaya koyarak ve çözüme yönelik bir konuşma olmalı bu. Amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemek, öyle di mi? :)

Hiç yorum yok: