24 Ağustos 2007 Cuma

İş İşte, Ev Evde...

İş hayatımın bir döneminde iş sıkıntılarını eve taşıyıp akşam evde içim kıvıl kıvıl arpacı kumrusu gibi düşündüğüm; ev-aile sorunlarını günboyu işyerinde düşünüp dertlendiğim olmuştu. Sonuç 24 saat sıkıntı, mide ağrısı, konsantre olamama ve de uykuda bile rahat yok! Üstelik de sürekli aklımda olduğu için hepsinin enerjisini artırıp daha çok üzülmeme neden olmalarına da böylece yol açmış oluyordum, ama elbette ki bunun farkında değildim.. "Boşver, düşünme, takma, olan olmuş..." diyenlere de ayrıca kızıyordum, tabii ya onlar nerden bileceklerdi benim ne kadar dertli olduğumu!
Bu konuda internette dolaşan muhtelif hikayeler okumuşsunuzdur. Benim en sevdiklerimden birisi şöyle:
"Profesör öğrencilerine stres yönetimi konusunda ders veriyordu. Su dolu birbardağı kaldırıp dinleyicilere sordu, "Sizce bu su dolu bardağın ağırlığı nekadardır?" Cevaplar 20 gr ile 500 gram arasında oldu. Bunun üzerine profesör şöyle dedi:

"Gerçek ağırlık farketmez. Bardağı elinizde ne kadar süreyle tuttuğunuza göre değişir. Eğer bir dakikalığına tutarsam, problem yok. Bir saatliğine tutarsam, sağ kolumda bir ağrı oluşacaktır. Bir gün boyunca tutarsam, ambulans çağırmak zorunda kalırsınız. Ağırlığı aynıdır ama ne kadar uzun tutarsanız o kadar ağır gelir size."

"Eğer sıkıntılarımızı her zaman taşırsak, er ya da geç taşıyamaz duruma geliriz, yükler gittikçe artarak daha ağır gelmeye başlar. Yapmanız gereken bardağı yere bırakıp bir süre dinlenmek ve daha sonra tekrar tutup kaldırmaktır."

Gerçekten de y
ükümüzü arada bırakmalı, tekrar tazelenip dinlendikten sonra yolumuza devam etmeliyiz. İşi işte, evi evde bırakmayı öğrenmek lazım, yoksa katlanarak büyüyor ve daha da sıkıyor.. Oysa bıraktığımız zaman ertesi gün tekrar alıp taşıyabiliriz; hem belki dert ettiğimiz her ne ise etkisi ve önemi yitmiş ya da azalmış da olabilir.. İşten ya da evden çıkarken, tüm sıkıntıları, dertleri, üzüntüleri bir kutuya koyup dönene kadar açılmamak üzere onlara hoşçakalın diyebiliriz mesela.. Boş yere stres yapmayalım, di mi? :)

Hiç yorum yok: